Kredyt studencki. Pierwsze poważne zobowiązanie finansowe?

Posiadanie zobowiązania w tak młodym wieku to dla wielu osób wyzwanie. Z drugiej jednak strony pozwala na ukończenie studiów w wybranym kierunku, ale również wpływa na późniejszą zdolność kredytową. Z tego powodu z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na kredyt studencki.

Kredyt studencki to szansa na studiowanie niezależnie od stanu majątkowego rodziców. Przede wszystkim to ogromna szansa dla młodych, zdolnych osób, które z powodów materialnych musiałyby zaprzestać edukacji na poziomie szkoły średniej. Oczywiście kredyt studencki na mieszkanie pozwala na wyprowadzenie się z domu, by móc studiować w innym mieście.

Kredyt studencki dla młodych osób

Posiadanie dobrych wyników w nauce nie zawsze wiąże się z kontynuacją jej na uczelni wyższej. Bardzo wiele osób jest zdania, że zwyczajnie nie stać ich na tego typu wydatki, tym samym po szkole średniej planują pójść do pracy. Prawdą jest, że obecnie możliwości jest znacznie więcej, a jedną z nich jest właśnie kredyt studencki. Korzysta z niego coraz więcej osób, ponieważ to właśnie on umożliwia zdobycie wykształcenia wyższego w wybranym kierunku. 

Młode osoby nie muszą więc rezygnować z rozwijania się na rzecz pracy, jeśli tylko będą wiedziały, co chcą studiować. Oczywiście bardzo często zdarza się tak, że aby można było podjąć naukę na wybranym kierunku, należałoby wyprowadzić się z domu rodzinnego, a najczęściej nawet z miasta. Wynajmowanie mieszkania kosztuje, dlatego wiele osób obawia się kosztów związanych z utrzymaniem się z dala od rodzinnego miasta. 

W praktyce oznacza to, że z pomocą przychodzi kredyt studencki na mieszkanie, dzięki któremu można będzie nie tylko opłacić mieszkanie, ale również pokryć wszelkie wydatki związane z życiem. Wiele osób pomimo uzyskania dodatkowych funduszy decyduje się na pracę, co również znacznie ułatwia funkcjonowanie. 

kredyt studencki
kredyt studencki – na naukę i na mieszkanie

Czy taki kredyt da się umorzyć?

Czy kredyt studencki można umorzyć? Pozornie każdy kredyt należy spłacić i to jeszcze z dodatkowymi kosztami związanymi z oprocentowaniem i tym podobnymi. Jednak z założenia jest to takie zobowiązanie finansowe, które ma za zadanie pomóc, a nie obciążyć młode osoby. Dlatego w tym konkretnym przypadku możliwe jest umorzenie kredytu studenckiego. Oczywiście należy spełnić konkretne warunki, jednak dla osób, które naprawdę się starają jest to realne. Przede wszystkim z umorzenia mogą skorzystać uczniowie, którzy:

  1. Uzyskali najlepsze wyniki na studiach,a właściwie muszą się znaleźć wśród 10% osób z najwyższymi wynikami;
  2. Osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, materialnej;

Dzięki temu umorzenie może dotyczyć nawet 50% kwoty całego zobowiązania finansowego.

Kredyt studencki na mieszkanie

Posiadanie swojego własnego mieszkania to marzenie wielu młodych ludzi. Wiadomo, że w sytuacji, gdy wyjeżdżają oni poza obręb miasta, muszą wynajmować mieszkanie lub pokój. W takiej sytuacji kredyt studencki na mieszkanie sprawdza się wręcz idealnie. Jego wysokość pozwala nie tylko na pokrycie opłat związanych z wynajmowaniem lokalu, ale również na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych. 

Ponadto bardzo wiele osób decyduje się na dodatkową pracę, przez co można znacznie łatwiej rozplanować wydatki związane z utrzymaniem się na studiach. Oprocentowanie kredytu studenckiego jest niezwykle korzystne, gdyż wynosi ono niecałe 2%. Dzięki temu, osoby, które w późniejszym czasie będą musiały go spłacać, będą miały znacznie łatwiej, niż w przypadku tradycyjnych kredytów bankowych, gdzie jednak to oprocentowanie jest znacznie wyższe. 

Oczywiście, aby można było otrzymać taki kredyt, należy spełniać warunki. I tak przykładowo warunki kredytu studenckiego, to między innymi dochód na członka rodziny, który nie może przekraczać 2,5 tysiąca złotych netto. Ponieważ próg dochodowy jest spory, o kredyt mogą starać się nie tylko biedni studenci, ale również osoby, które pochodzą z zamożniejszych rodzin. Z tego powodu wniosek o kredyt studencki złożyć może właściwie każda osoba, która chciałaby mieć dodatkowe pieniądze w trakcie studiów.

kredyt studencki
kredyt studencki

Jak przebiega spłata kredytu studenckiego? 

Każdy kredyt należy spłacić. W tej konkretnej sytuacji kredyt studencki może zostać umorzony, jednak kwota umorzenia nie może być wyższa niż połowa zaciągniętego zobowiązania. Niezwykle korzystne jest to, że w czasie, w którym student korzysta z kredytu nie są mu naliczane żadne odsetki i tak nawet dwa lata po skończeniu studiów.  Najczęściej spłata kredytu to około 300 złotych miesięcznie. Dlatego czas po skończeniu studiów można przeznaczyć na znalezienie pracy. W późniejszym czasie natomiast należy skupić się na spłacie zobowiązania. 

Oprocentowanie kredytu studenckiego jest na tyle korzystne, że nawet przy maksymalnej kwocie comiesięcznych wypłat w trakcie studiów, która wynosi 1000 złotych, nie będzie to oznaczało wysokich kosztów. Warto zaznaczyć, że każdy, kto podjął się studiowania, jak i również skorzystał z możliwości, jaką daje kredyt studencki, najczęściej może spotkać się z oprocentowaniem w granicach 1,39%. Pamiętając, że jest ono naliczane dopiero po dwóch latach od zakończenia edukacji, można będzie do tej pory uzbierać sumę, pozwalającą na jednorazową większą wpłatę z tego tytułu. 

 

Dodaj komentarz